קצר, יעיל וממוקד: מהו המספר שישדרג את היכולת שלנו לשכנע אחרים?

7
6

היי,

בשבוע שעבר הבאתי 7 שיטות שיכולות לעזור לנו להתחייב למטרה אחת (למרות שבא לנו להשיג הכל). השבוע, רציתי לתת טיפ מתוך הניסיון שלי שיכול להפוך כל אדם למשכנע הרבה יותר. ולא, זה לא משנה אם זה בזמן שיחות אישיות או בזמן עמידה מול קהל.

למה סיפורים שילדים מספרים גורמים לנו לאבד ריכוז?

רוב האנשים לא אוהב שמעמיסים עליו המון מידע. וזה לא שאין פעמים שבהם אנחנו חייבים לקבל את כל המידע הזה. במיוחד כשחייבים להגיב אליו. רק שלפעמים, קבלת המון מידע בבת אחת תגרום לכל אדם להצפה. ואדם שנמצא במצב שכזה… כבר לא אתנו.

יש לזה סיבה: כחלק מהחשיבה המודעת, יש לנו חלק במוח שמעביר מידע שמגיע מהחושים סינון ראשוני. החלק הזה, קצת מוגבל ביכולתו להתמודד עם יותר מדי מידע. וכשאני אומר יותר מדי, אני מתכוון ליותר מ-9 יחידות מידע.

זה לא שהוא טיפש חס וחלילה. הוא פשוט חייב להתמודד עם המון מידע. דברים שאנחנו רואים. דברים שאנחנו שומעים. דברים שאנחנו מרגישים, טועמים ומריחים. והוא חייב לעשות סדר מהיר במידע הזה: האם הוא חשוב? צריך להגיב אליו? האם הוא מסכן אותנו?

בגלל זה כשילדים מספרים לנו סיפורים באורך הגלות אנחנו מאבדים את הריכוז. בגלל זה כששואלים אותנו יותר מדי שאלות, זה מעצבן. זה אפילו מגיע לרמה של יציאה ממאמרים כשהם לא תופסים אותנו ישר ויש עוד המון לגלול לפני סוף העמוד.

זו בדיוק הסיבה שבגללה אנחנו מגיבים מעולה למידע מסודר, ממוקד ויעיל. אנחנו מבינים ישר שהוא יעיל עבורנו. מעבירים אותו לחלק במוח שמטמיע למידה. ועכשיו… יש לנו את האפשרות להפנות את תשומת הלב לדברים אחרים שבהם חשוב להתמקד עכשיו.

מה המספר שיגרום ליכולות השכנוע שלנו לקפוץ מדרגה?

רגע לפני שנמשיך חשוב לציין דבר אחד. המספר שבעוד רגע נדבר עליו אינו קדוש. אין לו כוחות על טבעיים. פשוט (ובדומה ללא מעט דברים אחרים) המוח שלנו התרגל לצפות לו. הוא אפילו… נותן תחושת שלמות מסוימת כשמשתמשים בו. בלעדיו, הם מרגישים אפילו חסרים.

המספר שאני מדבר עליו הוא 3. וכן, אני יודע. כשמציגים את 3 בצורה הזו, הוא לא נשמע משהו. אז נעשה את זה שוב: גבירותיי ורבותיי, אני מתכבד להציג לפניכם את המספר שיכול לגרום לכל דבר שתגידו להישמע הרבה יותר משכנע. מוכנים? המספר הוא שלוש!

המספר 3 הוא לא חדש. כל מי שהיה בצבא מכיר את זה שכל דבר מתחלק ל-3 חלקים. וזה לא מקרי. החלוקה של מידע ל-3 גורמת לנו להבין אותו טוב יותר. נותנת תחושה של התחלה, אמצע וסוף. אפילו של סימטריה מסוימת. אז לא פלא שהוא משפיע עלינו כל כך טוב.

איך משתמשים בידע הזה כדי לשדרג את יכולת השכנוע?

מאוד פשוט. כדי להשתמש בידע הזה באופן יעיל אני ממליץ להתחיל לחלק דברים ל-3. לסדר דברים בשלשות. זה הופך אותם ליותר הגיוניים. והנה כמה דוגמאות שיעזרו לכל אדם לעשות את זה נכון:

א. לתאר משהו בשלשות – כאן הכוונה היא ממש להשתמש ב-3 מילות תואר כשבאים לתאר משהו או מישהו. לדוגמה, אם הייתי אומר על אדם שהוא "מצחיק ונחמד" זה היה נשמע… בסדר. רק שאם הייתי אומר עליו שהוא "מצחיק, נחמד וחברותי" זה היה נשמע שלם יותר.

ב. לחזור על אותו מסר 3 פעמים – כמובן שלא נחזור עליו 3 פעמים באותו ניסוח בדיוק. רק שנמצא כי מסר שנאמר 3 פעמים בניסוח קצת שונה יעבור הרבה יותר טוב. לדוגמה, נניח שהמסר שלנו הוא שחשוב לשתות מים. אז, נוכל להגיד משהו בסגנון של:

"אתה יודע, משה, שמאוד חשוב לשתות מים? זה קריטי מאוד. שתיית מים בכל יום חשובה כי הגוף שלנו מכיל המון נוזלים וחוסר בנוזלים יכול לפגוע בתפקוד התקין של מחזור הדם, חילוף החומרים וסילוק הרעלים בגוף שלנו. לכן, חשוב שתשתה מים בכל ארוחה".

ג. לתת 3 אפשרויות בחירה – אנשים אוהבים לבחור. זה לא חדש. עם זאת, כשיש יותר מדי אפשרויות זה מבלבל אותנו. כמו ללכת למסעדה ולנסות לבחור מתפריט שיש בו המון מנות. קשה לדעת אפילו ממה להתחיל לבחור. מצד שני, אנחנו עדיין אוהבים לבחור. מה עושים?

האידאל הוא לתת 3 אפשרויות בחירה. כאלה שמתאימות למה שהאדם שמולנו צריך כמובן. זה ממקד את הבוחר. זה מאפשר לו להבין ולזכור מה היתרון של כל אחת מהן. והכי חשוב – זה מספק לו באמת את תחושת השליטה בבחירה שלו שמאפשרת לו להחליט.
זהו להיום. עכשיו, אשמח לשמוע בתגובות מה דעתך על המאמר?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

7 הערות

 1. היי ליאור,
  עבר המון זמן מאז שבלוג "תפס" אותי ועוד יותר זמן מאז שחיכיתי לפוסט חדש ואם כבר פוסט גרם לי להגיב אז הוא בטוח מעולה.
  במהות שלי אני תמיד מחפש איפה זה לא יעבוד, עניין שאני מנסה לשנות. נכון להיום ככה המוח שלי עובד. שאתה סוגר עסקה אז 3 אפשריות תשלום זה לא להיט. מהניסיון שלי 2 זאת אפשרות אחת יותר מידי :). בגדול מזומן או אשראי לפנים אל פנים שיק או אשראי לעסקה אחרת. 3 אפשרויות גורמות לקונה להתחיל לחשוב יותר מידי וזה עלול לסכן את העסקה.
  כשזה נאמר עדיין מדובר בפוסט איכותי עם מידע שאני אתחיל לישם בכל הנוגע לזכירה ולמידה של מידע חדש. אסדר אותו בשלשות.
  שאלה פחות קשורה. יש דרך לקרוא את כל הפוסטים מההתחלה? יש חלוקה של פוסטים לפי נושאים?
  אתה כותב נהדר ואשמח לקרוא עוד בנושאים שרלונטים לי.
  תודה והמשך יום מקסים,
  אבי

  • היי אבי,

   כיף לשמוע שאתה אוהב את התכנים!

   בנוגע לחיפוש המאמרים: בעיקרון, כשאתה גולש מהמחשב, יש בצדו השמאלי של הבלוג מנוע חיפוש שמתחתיו גם "ענן תגיות". ענן התגיות מאפשר למצוא מאמרים לפי נושא כללי. לצערי, ענן התגיות ומנוע החיפוש לא מופיעים בגרסת הסלולרי של האתר. עם זאת, יש פתרון ביניים:

   כשאתה מחפש לקרוא משהו באתר אתה יכול להשתמש בקישור הבא ופשוט להחליף את המילה happy בכל מילה אחרת שתרצה לחפש (גם עובד בעברית): https://dev.operationlp.com/?s=happy

 2. ש לזה סיבה: כחלק מהחשיבה המודעת, יש לנו חלק במוח שמעביר מידע שמגיע מהחושים סינון ראשוני. החלק הזה, קצת מוגבל ביכולתו להתמודד עם יותר מדי מידע. וכשאני אומר יותר מדי, אני מתכוון ליותר מ-9 יחידות מידע.

  מה הכוונה ב-9 יחידות מידע?

  • יחידת מידע היא כמות מסוימת של מידע שאתה מחזיק בזיכרון שלך כיחידה אחת. כמו למשל, אתה יכול להתייחס לספרה 3 כיחידה אחת או למספר 393 כיחידה אחת. לדוגמה, אם מספר הטלפון שלך הוא 0502489393 ותרצה לזכור אותו, רוב הסיכויים שלא תצליח לזכור אותו ספרה-ספרה. כדי לזכור אותו, בצורה אוטומטית תחלק אותו ליחידות מידע גדולות יותר שיש בהן הגיון פנימי כמו 050-248-93-93. בצורה הזו, אתה צריך לזכור רק 4 יחידות ולא את כל עשר הספרות.

 3. קצר, מעולה ואפקטיבי (הנה, הפנמתי)! בהחלט מזדהה, במיוחד עם עניין ההצפה. אני נתקל לא פעם באנשים שבאים להתייעץ ולמעשה חושבים בקול ולא קוהרנטיים לא בהצגת הבעיה ולא בצורת המחשבה שהיא יותר רצף אסוציאציות שרק מתיש את השומע ולא מאפשר לו לסנן ולהבין איך לעזור. איך עוזרים לאנשים כאלו (גילוי נאות, גם אני כזה לפעמים) לארגן את המחשבה תוך כדי שיחה, בצורה אסרטיבית כמובן?

  • היי יגאל,

   הדרך הכי טובה שאני מצאתי היא להעלות איתם ביחד את המחשבות שלהם על דף ולסדר את זה שם. זה אמנם נשמע כמו טריק קטן ומצד שני, יחסוך לכם המון זמן 🙂

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן