מניפולציה טובה?

0
6

היי לכולם,

חשבתם פעם מהי המהות של פעולת התקשורת?

הרי אתם נמצאים שם ולפחות עוד אדם אחד נוסף איתכם, לכל אחד מכם ישנה מטרה מסוימת שאותה אתם רוצים להשיג, בכדי להשיג אותה תשתמשו ביכולות התקשורת שלכם והכול מתוך תקווה שהצד השני יסכים לשתף איתכם פעולה. אנשים שהם מומחים בהעברת מסר, לא רק מקווים, אלא יודעים כיצד יוכלו להשתמש בתקשורת המילולית והבלתי מילולית שלהם בכדי להגיע למטרה שלהם.

מכאן נוכל לצאת בהצהרה הבומבסטית – תקשורת היא מניפולציה. הרי מהי מניפולציה?

מניפולציה, אם לא נרצה להיכנס להסברים מחקריים מדי, היא לעשות משהו בכדי לגרום לתגובה שאנו מעוניינים בה. ומהי מטרת התקשורת אם לא לגרום לאדם השני לשינוי מסוים?

ישנן 3 רמות כלליות של שינוי אותו אנו מעוניינים ליצור כאנשים המשתמשים בתקשורת שלהם בצורה  אפקטיבית:

  1. הכרה בלגיטימיות של המסר – האדם השני יקבל את המסר שהעברתם, יכיר בקיומו ולא בהכרח יסכים איתו. בואו נניח, לצורך הדוגמא, שאני מעוניין לשכנע אתכם עד כמה NLP הוא משהו שאתם רוצים.בשלב הזה, אם סיפרתי לכם על רגל אחת מהו NLP ומה ניתן לעשות איתו, כל מה שעשיתי הוא רק לגרום לכם להבין כי NLP הוא משהו שקיים ושיש אנשים שיודעים כי הוא אוסף של כלים מאוד עוצמתיים.
  2. אימוץ המסר – האדם השני יקבל את המסר ויסכים איתו. אם נמשיך את הדוגמא הקודמת, אם נרצה שאדם יאמץ את המסר שלנו, לא רק נספר מהו NLP ואיך נוכל להשתמש בו, אלא גם נסביר לו איך הוא יוכל להשתמש ב-NLP בכל תחום בחייו שרק יבחר.
  3. הפיכת המסר לעשייה – האדם השני לא רק יקבל את המסר ויסכים איתו אלא גם יעשה משהו פיזי מתוך כך וזוהי הרמה הגבוהה ביותר של ההשפעה.אם ניקח את אותה הדוגמא כמה צעדים קדימה ונרצה שאדם גם יהנה מאחת הסדנאות שלנו, נדגים לו, באמצעות אחד מכלי ה-NLP כיצד ניתן ליצור שינוי מיידי בעזרת כלי ה-NLP ומהשילוב בין הידיעה ש-NLP הוא משהו שהוא מאמין כי הוא טוב לו (שני השלבים הקודמים) לעוצמת החוויה שכרגע חווה והוא יירשם.

בסדנאות שלנו אנחנו מסבירים כי המטרה שלנו בלימוד NLP היא ללמד אנשים כיצד להגיע לתוצאות טובות יותר מאלו שהם כבר משיגים, בעזרת הכלים שאותם כבר יש לנו ואנו לא מודעים לכך אפילו.

הרי כולנו יודעים לדבר, ומתוך כך עלינו לשאול איך נוכל להשתמש בשפה שלנו (המילולית והבלתי מילולית) בכדי להגיע לתוצאה שאנו מעוניינים בה ברוב רובם של המקרים?

תשובה לשאלה זו ולעוד המון, כשתחליטו שאתם מעוניינים, בסדנאות שלנו.

המשך שבוע מעולה,
ליאור

מאמר קודםאיך מתנגדים להתנגדות?
מאמר הבאאיך אפשר לאכול עוגה ולהשאיר אותה שלמה?
ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן