מהי הטעות הקטנה שעושה נזק גדול לכל מאמן אישי בתחילת דרכו ואיך אפשר לתקן אותה?

26
10

היי,

אימון אישי הוא אחד התחומים המרתקים והפופולאריים יותר כיום. אחרי הכל, יש לך את היכולת לעזור לאדם הנמצא בפרשת דרכים בחייו להכווין את עצמו וליצור את המסגרת שתעזור לו להניע את עצמו לפעול.

עם זאת, ברגע שסיימת את ההכשרה כמאמן אישי ויצאת בדרכך לעזור לאנשים, יכול מאוד להיות שיש דבר אחד שלא הכינו אותך אליו בהכשרה שיכול לפגוע בעסק שלך אנושות.

להפתעת רוב המאמנים, מדובר במשהו כל כך קטן שרובם לא שם לב אליו ועם זאת, זה הדבר שמכשיל כמעט כל מאמן אישי בדרכו להגיע ליותר לקוחות, בשלב הקריטי ביותר בעיסוק בתחום.

אגב, אם לא הגעת לבלוג מתחום האימון האישי, אני ממליץ לך לבדוק בזמן קריאת המאמר – האם הטעות הזו קיימת גם אצלך?

דרכו של מאמן אישי

בכדי להמחיש את הנושא, אני חייב לספר לך סיפור. לא מזמן, הגיע בחור בשם דני לעבור אצלנו קורס NLP. דני סיים קורס אימון מספר חודשים לפני כן והיום הוא מאמן אישי לחיים (או בעברית מתוקנת לייף קואצ').

בתחילת דרכו כמאמן אישי, הוא היה מלא בהתלהבות לעזור לאנשים ולכן הוא התחיל לחפש לקוחות.

תוך שבוע בערך הוא מצא את הלקוחה הראשונה שלו, שהיתה חברה טובה של אמו והכירה אותו "מאז שהיה כזה קטן". הפגישה עברה בצורה מעולה וכשהגיע הזמן לקבוע את מסגרת התשלום לאימון, המוח שלו פשוט נתקע.

מצד אחד, הוא סיים את הכשרתו כמאמן אישי בהצטיינות וזה אומר שהוא מאמן אישי לכל דבר. מצד שני, זוהי הפגישה הרשמית הראשונה שלו, כלומר, הוא מאמן אישי מתחיל. מצד שלישי, זו הרי חברה של אמא שלו והיא מכירה אותו שנים. איך הוא אמור לתמחר את זה?

אז הוא חשב וחשב והגיע למסקנה – בגלל שהוא מאמן אישי מתחיל וזאת הרי חברה של המשפחה, הוא "יעשה לה מחיר" ויקח רק 80 שקלים לשעה. כמובן שהלקוחה שמחה על המחיר והם החליטו לצאת לדרך ולהתחיל את האימון.

שבוע לאחר מכן, התקשרה אליו חברה של אותה לקוחה, שלא הכירה את אמא שלו ורצתה לשבת איתו לפגישה. "שמעתי שאתה מאמן אישי ואתה לוקח 80 ש"ח לשעה" אמרה הלקוחה והוסיפה "מתי אני יכולה לשבת ולבדוק אם אתה מאמן אישי שמתאים לי?".

מבלי לחשוב פעמיים, קפץ דני על המציאה וקבע את הפגישה. אחרי הכל, הוא לא תאר לעצמו שאחרי לקוחה אחת, פתאום תפנה אליו ללא כל מאמץ מצידו לקוחה נוספת. לאחר סיום שיחת הטלפון, עלה על פניו חיוך מטופש כשהוא מדמיין את עצמו כמאמן האישי המוביל בישראל, מוצף בטלפונים.

מאמן אישי – העלילה מסתבכת

הלקוחה הבאה, השלישית במספר, הגיעה דווקא מקרב חבריו בפייסבוק. היא ראתה את העדכונים שלו בנוגע להצלחות עם שתי הקודמות ורצתה גם. בניגוד לשתיים האחרות, היא כבר הכירה את תחום האימון ולקחה אימון אישי עסקי לפני מספר שנים.

כשהגיע לסוגיית המחיר, דני נתקע שוב. השתיים הקודמות קיבלו מחירי חברים ועכשיו הוא צריך לבקש מחיר מלא. הוא עדיין לא היה מאמן אישי מנוסה מספיק לדעתו ולכן הוא החליט שהמתאמנת הזו הוא יבקש מחיר של 120 שקלים לשעה (בערך חצי משעת עבודה של מאמן אישי מיומן).

הלקוחה הזו, בסיום הפגישה ביקשה את סליחתו כי עליה לחשוב על זה לפני שהיא מחליטה. דני, מצידו, הניח שיש לה בעיה כלכלית והיא צריכה לבדוק אם יש לה כסף לזה. למחרת, הוא הבין עד כמה הוא טעה.

"אני מאוד מצטערת", פתחה הלקוחה את השיחה הקצרה. "החלטתי שאני לוקחת מאמן אישי אחר. זה אמנם יעלה יותר כסף ועם זאת, בכדי לעזור לי בבעיות כמו שלי, אני רוצה מאמן אישי מקצועי יותר. תודה רבה ולהתראות".

דני רתח. הוא דווקא היה מוכן לקחת יותר כסף, להתגמש ולעשות הכל בכדי לעזור לה. היה לו ברור שהכלים שברשותו יכלו בקלות לעזור לה עם הבעיה שלה. באיזו זכות היא חושבת שהוא לא מקצועי ועוד אומרת לו את זה ככה בפנים ללא שום ריכוך?!

מה השתבש?

במהלך לימודי ה-NLP, אנחנו מקדישים זמן ראוי לנושא מסגרות ההתייחסות. מסגרת ההתייחסות היא הדרך שבה אנחנו מסתכלים על דבר מה שקורה או קרה ונותנים לו את המשמעות שלו. המסגרת מוגדרת ממספר כללי משחק שעוזרים לנו ליצור את ההקשר המלא ובהתאם לכך להעריך משהו שקורה.

להתנהלות הכוללת שלנו בתוך פגישה יש משמעות חשובה מאוד כשאנחנו יוצרים את הרושם שלנו כאנשי מקצוע. כאשר אנשים באים לשפוט אנשי מקצוע, לא תמיד יש להם את הכלים להעריך את מידת מקצועיותם באותו תחום ולכן נאלצים לבחון משתנים אחרים. אחד המשתנים האלו הוא המחיר.

מה חשוב לדעת בקביעת מחיר?

לפני הכל, חשוב שנבין משהו אחד על מחיר. כעצמאיים אנחנו לא יכולים לחשב את העלות שלנו על פי המשכורת הממוצעת במשק ולכן אנחנו נרצה לדעת לעשות 2 חישובים:

1. מחיר השוק – זה נכון שבהתחלה אנחנו חדשים בתחום ועם זאת, כאשר אדם נוקב במחיר נמוך מהממוצע בתחום, הלקוח צריך להסביר את זה לעצמו. בעוד שכבעלי עסק אנחנו לעתים "נעשה מחיר" רק בכדי להשיג יותר לקוחות, כצרכנים המחיר הנמוך מנבא לנו על איכות ירודה.

בנוסף, אם בתחילת הדרך ניקח מחיר נמוך עד שנהיה מקצועיים מספיק, רוב הסיכויים שנתקע מסביב למחיר שקבענו לאורך זמן. אחרי הכל, המילה "מספיק" לא עוזרת לנו ממש למדוד זמן או הישג.

2. עלות הפגישה – בתוך המחיר שאנחנו קובעים אנחנו נרצה גם להכיל את עלות הפגישה, עלות הנסיעות (אם יש) ועלות הזמן שהשקענו בשיווק. אם נרשה לעצמנו לא לוודא שהמחיר מכסה את כל אלה, אנחנו נגלה שעל אף שאולי השכר השעתי כמאמן אישי נראה יוצא דופן ועם זאת, זה לא ממש מכסה את ההוצאות שלנו.

לאחר שהסברתי את הנושא לדני, שדווקא הגיע לקורס מתוך רצון לשפר את יכולת השכנוע, הוא עצר לשבוע את גיוס הלקוחות החדשים שלו בכדי לסדר קצת את הראש. הוא הבין שכמאמן אישי, מעבר לאימון אישי, יש גם את הצד של העסק. דווקא בגלל השינוי הזה, הוא למד להעריך יותר את יכולתו כמאמן אישי ולהעביר את הערך הזה גם ללקוחותיו החדשים.

ואותי מסקרן, לאילו תובנות חדשות הגעת בעקבות קריאת המאמר?

שבוע מעולה,
ליאור

26 הערות

  • לגבי השאלה איך לתמחר שאתה חסר ניסיון יש שתי אופציות אני יכול להציע שתתנסה ללא תשלום מייד או במהלך ההכשרה , אפשר אפילו על אנשים שאתה מכיר – ואז שאתה יוצא לשוק יש לך ניסיון ואתה יכול לגבות את מחיר השוק. בהצלחה.

 1. אחלה כתבה
  אז בעצם אם אני מתחיל בתחום מסויים והמחיר שלי נמוך מהמחיר "המקובל", אני צריך להסביר ללקוח שמכיוון שאני מתחיל זה מחיר "היכרות" ?

  תודה.

  • היי עידן,

   קודם כל, עדיף שתתמחר את עצמך, גם אם אתה מאמן אישי מתחיל, במחיר
   מלא. אחרי הכל, אתה נחשב "מתחיל" רק מבחינת הפרקטיקה מחוץ לקורס
   ועם זאת, אני מתאר לעצמי שעבר יצא לך לעבוד עם אנשים במהלך ההכשרה.

   הלקוח, מבחינתו, מעוניין בתוצאות שאתה מספק לו. עצם כך שאתה מגדיר
   לו שזה מחיר "היכרות" הנמוך מהמחיר המקובל מרמז לו שאתה מתחיל ולכן
   מסוגל פחות. בתור מסגרת מקדימה, זו מסגרת שמכשילה אותך כי אתה נתפש
   על ידיו כפחות מקצועי ולכן השינוי יתפש כ"לא מקצועי".

   אתה צריך להחליט – האם אתה איש מקצוע שעבר הכשרה לעזור לאנשים?

   אם כן, קח את המחיר הראוי ותן למתאמנים שלך את השירות הטוב ביותר.
   אם לא, חבל על הזמן. קפל את הבסטה וותר על האימון האישי כתחום עיסוק. 😉

   אני מקווה שקיבלת את דבריי עם החיוך הראוי.

   המשך יום מעולה,
   ליאור

 2. אכן, מכוון שלעסוק באימון אישי דורש גם את כך שאתה בעצמך יוצא לדרך עצמאית וחדשה אין ספק שבתחילת דרכך כדאי וחשוב לקחת מאמן אישי על מנת שידריך אותך לדברים שקרובים לכל עניין העסקים וכיצד להתנהל מול לקוחות.

 3. אני סיימתי לפני 3 חודשים את הלימודים כמאמן אישי באחד המרכזים הגדולים בארץ, ומאז שמתי לב שכל ההבטחות שהיו במהלך הקורס היו שקר אחד גדול.
  המשכורת מאוד מאוד נמוכות ואי אפשר לסגור את החודש!
  פתאום אני שם לב ש90 אחוז מהעבודה זה לשווק את עצמך במקום לבוא ולעבוד, אני כל היום צריך לעסוק בשיווק.
  אם הייתי רוצה לעסוק בשיווק לא הייתי הולך ללמוד להיות מאמן אישי.
  כמו כן, שמתי לב שיש מאמנים כמו שיש נמלים, כך שמאוד מאוד קשה להרוויח מזה.
  ככל שיש יותר אנשים, כמה שלא תהיה טוב, הסכומים שתיקח יילכו ויירדו. בסופו של דבר, חשוב לאנשים הסכום שאתה לוקח.
  אני ממש מיואש מכל העסק וחושב לעבור לתחום אחר שלא קשור לתחום האימון.

  • היי בני,

   כאשר אתה יוצא לדרך עצמאית, בין אם זה כמאמן אישי, גרפיקאי או כל דבר אחר, אתה לא יוצא לדרך כדי לעסוק בשיווק. אתה הרי פיתחת מומחיות בתחום מסויים ואתה מעוניין לעבוד בו. זה מובן וזה ברור לחלוטין.

   כשאתה שכיר, זה קל. יש מישהו שמביא את העבודה עד אליך. מצד שני, הוא גם גוזר על זה את הקופון. זה מתאים לחלק מהאנשים שאינם מעוניינים למצוא את הלקוחות ומעוניינים בעיקר לעבוד. גם אם זה אומר שאתה מרוויח עשירית ממה שיכולת להרוויח כעצמאי. זה פיתרון טוב ומקובל.

   עם זאת, כשאתה בוחר להיות עצמאי, מישהו צריך "להביא את העבודה" אליך. אז כן, יש פיתרונות כמו קניית לידים (פרטים של אנשים שמתעניינים באימון למשל) או פרסום באינטרנט. מצד שני, אם אתה גם רוצה להרוויח את סכום הכסף הגדול יותר וגם לחסוך כסף על שיווק, תצטרך לעשות אותו בעצמך.

   אם אתה שוקל לעבור תחום שים לב שבכל תחום זה אותו הדבר. או שתהיה עצמאי (ואז תאלץ לעסוק גם בשיווק) או שתהיה עצמאי (ואז יהיו לך פחות דאגות וגם פחות הכנסה שעתית).

   ללמוד שיווק אגב, יכול להקל עליך את התהליך. אם תלמד איך לעשות זאת בצורה מסודרת, תוכל לקצר את התהליכים ולהגיע ליותר לקוחות בפחות זמן. בצורה הזו, תוכל לעסוק יחסית יותר באימון מאשר בשיווק. וכן, גם אם השוק רווי במאמנים.

  • היי דליה,

   תודה על התגובה. אני מסכים איתך לגמרי שיש לשקלל גם את הותק לתוך המחיר ולהשאר בתחום ההגינות.

   אגב, יש תעריפון שקיים בתחום האימון על פי ותק?

 4. היי ליאור

  למיטב ידיעתי אין כיום תעריפון כזה.

  המלצתי היא לבחור מאמן \ מאמנת לפי ותק,המלצות והכי חשוב להגיע לפגישת היכרות קצרה ולא מחייבת.

  דליה קרון
  מאמנת אישית.

 5. ההתחלה בד"כ קשה יותר ולא רק בתחום של אימון אישי.

  איש מקצוע טוב בד"כ יצליח אם יהיה הוגן,הגון ויתמיד בשיווק טוב של העסק.
  אחת המטרות תהיה הגדלת מעגל הלקוחות בצורת "מתאמן ממליץ לחברים",דבר שמצביע על אמינות ומקצועיות מצד המאמן \ המאמנת.

  יש מגוון שיטות ואינספור אנשי מקצוע,מאמרים,ספרים וכו' שעוסקים בשיווק,בניית עסק וכל מה שנלווה לכך,כל אחד צריך למצוא את השיטה שמתאימה לו ולדבוק בה.

  בהצלחה.

  דליה קרון
  מאמנת אישית

 6. זה מה שאני חושב על המאמר:
  קודם כל הוא יפה מאוד אהבתי לייק אפילו (אם תעשו את השיתוף בצורה קצת שונה בתחילת המאמר תקבלו יותר שיתופים אגב)

  התעסקתם הרבה בעניין הכסף כאן בכתבה. כסף יכול באמת להראות על אדם מקצועי שעושה עבודתו נאמנה והמחיר הוא מדד לכך אך עם זאת אפשר לבצע שכתוב בכתבה ולהפוך את הדברים שיוכלו להראות שלא תמיד כסף הוא פרמטר של איכות או יחידי אם למשל דני המאמן האישי נתן שירות X לבחורה והיא שלמה לו 80 שקל אבל היא יצאה בתחושה שאין חיבור בינה לבין המאמן אז קרוב לוודאי שהיא גם לא תקח אותו לסדרה נוספת, מה שאני בא לומר כאן זה שהכסף הוא לא הפרמטר היחידי כאן כמו שניסיתם להציג אלא הכימיה בין דני לבין המטופלת הוא חשוב יותר בתור הוכחה לכך שני המטופלות הקודמות כן התרצו בשירות

  ועל מה שאני כן מסכים בכתבה זה: חבר שלי התקשר אלי היום ואמר לי ברק תשמע שלחתי את המחשב לתיקון במעבדת מחשבים (אגב אני טכנאי מחשבים במקור אבל לא עובד כיום בזה אז אנשים קצת מבלבלים לי תמוח בזה בעיקר חברים) הבנאדם רוצה ממני 480 שקל האם זה הגיוני? שאל אותו חבר… להתחיל לענות על השאלה זה לא פשוט אז אמרתי לו קח את מחיר השוק קח מחיר נמוך וקח מחיר סביר בסוף תראה מה המחיר הסביר לתיקון מחשב במעבדה.

  למה אני חותר? אני חותר לזה שבעל עסק יכול לדעת מה מחיר השוק פחות או יותר אם המחיר הוא 250 שח אז הוא יכול לומר ללקוח או 300 שקל לסשן או 250, 240 או 200 שזה נמוך אבל אם בעל עסק לוקח 80 שזה לא הנורמה זה בעיה

  בקשר למדד איכות ומחיר אני חושב שהמחיר אמנם מושפע קשר ישיר מאיכות השירות שהאיש יקבל ויש סיבה פשוטה:
  לפני כמה זמן אני במקצועי כיום כותב תוכן וכותב מאמרי SEO פנה אלי לקוח ורצה מאמרים, הסברתי לו שמאמרים הזולים עולים 45 שקלים המאמרים הבינונים עולים 80 שקלים והיקרים הם הכי איכותים הם נעים בין סדר גודל של 150-300 שח ומעלה תלוי באיכות ובזמן שאני משקיע למאמר, הרבה פעמים אנשים לוקחים מאמרים אבל הם פשוט או לא ויראליים או לא מעניינים וזורקים לכותבים 10 או 15 שקלים לכתבה והכי מגניב זה שהם מצפים שהכתבה תצא מושלמת, ולאימון אישי עסקינן, שאני בא לרופא שינים אני רוצה שיתקן לי את השינים הוא עשה ב 12 דקות סתימה לקח 500 שקל מה זה חוצפה! איך חוצפה? מי ישלם לו את כל הזמן שהוא למד והלך לכנסים והרצאות נוספות כדי להתעדכן בחתום 7 שנים למד הבנאדם ועשה התמחות זה עלה לו כסף אז יש מחיר גבוה ויש בינוני ויש נמוך תלוי לאן בעל עסק מכוון, אם מדובר על מחיר מבצע זה משהו אחר אבל מחיר סטנדרטי שיהיה נמוך זה בעיה מסכים עם זה

 7. שלום. שמי אליהו.
  מעניין מאוד שאותה טעות עושים לא רק בתחם של אימון אישי, אלא גם בעסקים מכל התחומים.
  סיפור מאוד דומה קרה בעיר שאני גר בה. אדם שהוא בעל פיצרייה. שהפיצות שלו היו ברמה בינונית ומטה. ביום בהיר אחד הוא החליט לעביר את העסק שלו למרכז העיר. כשמעבר לכביש שוכנת פיצרייה מתחרה שאותו מתחרה יודע להכין פיצות ברמה מעולה. ידידינו לרגל השקת העסק מכר את הפיצות שלו במחיר מצחיק של 14.99 שקל למגש קטן. (כשהפיצרייה הוותיקה מוכרת מגש קטן במחיר של 20 שקל וכמו שכתבתי הרמה שלהם טובה בהרבה מהפיצרייה החדשה) לאחר חודשיים של תחרות הפיצרייה החדשה נאלצה למכור במחיר עוד יותר מגוחך של 9.99 את המגש הקטן (אגב מי ששואל לפיצה במחיר הזה יש טעם של קרש כתוצאה של חסכון בגבינה וברוטב ). בקיצור במקום לבחור מקום ללא מתחרים או להעלות את האיכות של הסחורה הם עשו את הטעות למכור במחירי הפסד, וללא אפשרות לעלות את המחיר בעתיד כי הלקוחות כבר הורגלו לשלם על מגש פיצה קטן רק 9.99 שקלים.

  • אכן, הסיפור מוכר ובעיקר בעסקים קטנים שמתדרדרים לתחרויות הורדת המחירים.

   החוכמה היא כמו תמיד לדעת לשחק עם המחיר ובמקביל, לדאוג למוצר שגם מצדיק אותו 🙂

   שבוע מעולה,
   ליאור

 8. הסיפור מוכר היטב לצערי.כולנו עושים טעועיות ולומדים אותם על בשרנו.למרות שתמיד מפתה לעשות את הטיות הזו שוב על מנת לרכוש לקוחות חדשים מפניי שאנחנו כל כך זקוקים לכסף אבל מהר מאוד מבינים שזו לא הדרך.

 9. דבר 1) פשוט להתמוגג בקריאת המילים המושבחות של מר ליאור !!
  תובנה חדשה ואולי קצת ישנה , חייב להתוודות , מוכרח אני להתחיל משהו חדש (המיזם שלי) .

 10. היי,
  קראתי את המאמר וישר נזכרתי בהתחלה שלי כמאמנת אישית. כ"כ רציתי להתנסות ולקבל "אישור" שאני טובה שהסכמתי גם בחינם ובסכומים זעומים.
  גם היום בתקופות חלשות יותר אני מוצאת עצמי מתמסרת לאימון ומניחה בצד את נושא הכסף.
  אני לא חושבת שיש לי בעיות עם כסף אבל יש לי רצון גדול יותר לעסוק בזה, להתערבב עם אנשים ולהיות נוכחת מאשר להרוויח הרבה אבל עם מעט לקוחות… מקווה שזה היה נשמע הגיוני כמו שזה מרגיש 🙂

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן