דרן בראון: מה אמן החושים הגדול בעולם יכול ללמד אותנו על התמודדות עם מצבים לא נעימים?

24
10

היי,

בשבוע שעבר הבאתי מכתב שכתבתי לאדם ובו 9 שיעורים למציאת כוח פנימי בתקופות קשות. הפעם רציתי לדבר על משהו שמציק לרובנו ואיננו יודעים כיצד להתעמת עמו בצורה נכונה – אנשים אלימים ואגרסיביים שיוצרים מצבים לא נעימים.

על בריונות ואלימות

הם יושבים לידינו באוטובוס ומפעילים מוזיקה בקולי קולות בסלולרי. חותכים אותנו בזמן נסיעה, מבלי לחשוב שיכלו להרוג אותנו. מפעילים מערכות קריוקי ושרים מזרחית בקולי קולות ועם חלון פתוח כי הם מצפים שאייל גולן ימצא אותם (אחרת אין סיבה לווליום).

לא אכפת להם שהם מפריעים לנו. מצד שני, אם נעז להעיר להם, נתקל באיום אלים. חלקנו מפחדים ממנו יותר. חלקנו מפחדים ממנו פחות. זה כבר לא משנה. אלימות, שימוש בנשק חם או נשק קר הם משהו שהפך להיות באופנה היום.

גם אם אנחנו לא מפחדים להתעמת פיזית עם אלימות, נוכל למצוא את עצמנו כנושא לכתבה על זו שקיבלה מכות באוטובוס או זה שנדקר ולו רק כי העזנו להעיר לאדם שמפריע לכל הסובבים אותו. היום גיבורים מתים בקלות. כך מוצאת הסטטיסטיקה.

ביום שישי האחרון נתקלתי גם אני במקרה שכזה. בריון איים עליי ולו רק כי העזתי לדרוש מאביו הגנב שיחזיר לאחותי האמנית את שגנב ממנה. אני לא אדם אלים. למרות 17 השנים בהן למדתי אומנויות לחימה. עם זאת, מצאתי את עצמי מתנדנד על סף הסטטיסטיקה.

למזלנו, הנושא הסתיים ללא כל אלימות פיזית. אני לא מאמין שהיא הפתרון. הגניבה ברובה הושבה והכל הסתדר. מאותה נקודה זה החל להציק לי. גם אני, עם כל המאמרים שכתבתי, עדיין צריך לשלוט בעצמי יותר ולמצוא שיטות יצירתיות יותר להימנע מאלימות.

אז מה עושים? כמו תמיד, התחלתי לחקור ולקרוא. למצוא דרכים שבהם מישהו השתמש בעקרונות פסיכולוגים או NLPיסטים על מנת לנטרל סיטואציה אלימה מבלי להגיע לאלימות. ואז זה נהיה ממש מעניין…

דרן בראון: איך הוא מנטרל מצבים לא נעימים?

דרן בראון הוא אחד הקוסמים שאני הכי מעריך בעולם. הוא אמן חושים חכם, ציני ומפוכח שתמיד מחפש דרכים יצירתיות לגרום לצופים שלו לחשוב הרבה יותר. לכן, זה לא מפתיע שאמני החושים הישראלים (כמו נמרוד הראל המשובח) רואים בו מקור השראה.

לפני תקופה מסוימת, דרן החליט לשתף שתי שיטות שעבדו לו לנטרול מצבים לא נעימים עם אנשים אלימים. גם אם רוב הזמן בחייך לא יוצא לך להתנסות במצבים שכאלה, כדאי לך לקרוא עד הסוף כי זה ידע שעשוי להציל את חייך. וכן, מותר ורצוי גם לשתף:

1. שבירת תבנית החשיבה – בשעת לילה מאוחרת, חזר דרן מבית מלון כשלידו עברו בחור שיכור וחברתו. הבחור השיכור, שכנראה רצה להפגין את גבריותו החל לצעוק לעבר דרן "רוצה מכות?" והתקרב אליו בשפת גוף מאיימת.

במצב הזה, לא משנה אם נענה ב"כן" או "לא". אם האדם שמולנו מעוניין לתקוף אותנו, זו לא התשובה ההגיונית שלנו שתשכנע אותו. עם זאת, התשובה שלנו עשויה להיות טמונה דווקא בתוך חוסר ההיגיון שבדברים.

ב-NLP ישנה טכניקה הנקראת "שבירת תבנית" המיועדת ליצור קצר ברצף החשיבה של האדם שמולנו. שבירת התבנית מאפשרת לנו לבלבל קלות את האדם שמולנו ולאפשר לתת המודע שלו להיות נגיש אלינו. וזה בדיוק מה שדרן עשה.

בעוד הבריון מתקרב אליו, אמר לו דרן "הקיר מחוץ לבית שלי הוא בגובה של מטר וקצת". מכיוון שדרן לא הגיב בצורה שהבריון ציפה הוא נעצר ושאל "מה?". דרן מצידו, חזר בביטחון ואמר "הקיר מחוץ לבית שלי הוא בגובה של מטר וקצת", כאילו שהבריון פספס משהו.

בנקודה הזו קרה משהו מעניין. הבריון עצר מבולבל. האדרנלין, ששטף את גופו נעלם בגלל שלא היה בו צורך. באותו הזמן המשיך דרן לדבר על גובה הקירות ועד כמה הקירות בספרד יותר גבוהים מהקירות באנגליה.

בשלב הזה, הבריון איבד את המומנט והמצב האלים נמנע ללא שימוש באלימות בכלל. אחרי הכל, מי היה רוצה להתעסק עם אדם לא הגיוני?

2. להצטרף בהגזמה – כאשר אנחנו רוצים לגרום לאדם להפסיק לעשות משהו, הטעות הגדולה ביותר היא להגיד לו את זה בצורה ישירה. הוא כמובן מרגיש שזו זכותו, אנחנו פוגעים בה וזה נותן לו לגיטימציה (בעיניו) לתקוף אותנו מילולית או פיזית.

דרך יעילה יותר היא ליצור איתו כימיה רק בצורה מוגזמת. הרבה אנשים כבר יודעים כי על פי ה-NLP, כדי ליצור כימיה עלינו להתאים את עצמנו לאחר. מצד שני, כשאנחנו מתאימים את עצמנו בצורה מוגזמת מדי, הכימיה נהרסת ואותו אדם "מתפדח" להתנהג כמונו.

לדוגמא, אם דרן רוצה לשמור את הכיסא שלידו פנוי הוא יציע לאדם השני בעודף התלהבות לשבת לידו. ההתלהבות היתרה בהצעת המקום, תגרום לאדם לחשוב פעמיים לפני הישיבה לידו. ואף אחד לא רוצה לשבת ליד פסיכי.

אם נרצה ליישם את העיקרון כדי לגרום לבריון להנמיך את המוזיקה החזקה באוטובוס, נוכל ליישם את אותה השיטה של דרן: נסתובב אליו, נחייך כשהוא רואה ואפילו נסמן לו סימן של תודה. לאחר מכן, נתחיל להתנהג כאילו שאנחנו מאוד (אבל מאוד) נהנים מהמוזיקה.

נשיר עם המוזיקה, נרקוד בקצב ונגרום לזה להיות מוגזם במיוחד. עכשיו, הבריון המוזיקלי שלנו בצרות. הוא לא רוצה להיות קשור אלינו. אפילו לא בטעות. אנחנו מוזרים. ולמרבה הפלא, אחרי פעם או פעמיים כאלה, הוא יחליש מרצונו ואפילו יעזוב.

* אם הוא יבוא להכות אותנו, תמיד אפשר לדבר איתו על גובה הקיר בספרד.

ועכשיו, מסקרן אותי לשמוע בתגובות פה למטה באילו שיטות יצא לך להשתמש כדי לנטרל מצבים אלימים?

חג פסח שמח,
ליאור

24 הערות

 1. ליאור היקר !
  אחת הדרכים הראשונות להמנע מאלימות היא -להמנע מאלימות!
  כלומר לא לפגוע באנשים. ועדיף אפילו תמיד לשבח ולראות את הצד הטוב שבהם.
  לצערי מצאתי את עצמי מפסיק לקרא אחרי הפיסקה הבאה –
  " מפעילים מערכות קריוקי ושרים מזרחית בקולי קולות ועם חלון פתוח כי הם מצפים שאייל גולן ימצא אותם"
  אני יודע שאתה אדם מקסים. ולכן אולי תרצה לנסח את הדברים מחדש… !
  בהערכה רבה
  יואל כלילי
  NLP Master Practitioner & Coach

  • יואל, אני מודה לך על תגובתך ודאגתך. חבל שנעצרת לקרוא דווקא במקום זה. אין שום סיבה לשינוי הניסוח.

   למרות ההערכה הרבה שיש לי למוזיקה מזרחית, הפעלת מערכת קריוקי בקולי קולות בבית ועם חלון פתוח כדי שכל השכונה תשמע את נפלאות הכישורים המוזיקליים היא לא פחות מאשר אלימות.

   יום מעולה וחג פסח שמח,
   ליאור

   • ליאור – מאמר מעולה!
    בתור אחד שגדל עם הרבה רוסים שיכורים ואלימים אני לא יודע עד כמה זה יעבוד יותר טוב מחוג איגרוף\האבקות, אבל שווה לנסות… או שאולי לא שווה לנסות ולהסתכן במיון? :))

    • בשיעור הסמבו הראשון שעברתי, המדריך לימד אותנו שתמיד יכול להיות מולך מישהו חזק יותר, מיומן יותר ומופרע יותר. אם אפשר להימנע מאלימות, עדיף.

     אם לא… כישורי הגנה עצמית יכולים להיות יעילים מאוד 🙂

     • ליאור היקר !
      אין לי ספק שאתה עדיין כועס על מה שקרה עם אחותך.
      חבל רק שהכעס שלך שולט בך.
      אתה לא באמת כזה !
      התחלת עם אייל גולן ומזרחית כלומר כוונת לאנשים צפציפיים.
      יצרת קשר בין אוכלוסיה ספציפית לבין אלימות.
      ואתה לא שם לב לזה –
      " רוסים שיכורים ואלימים" בתגובה של אולג.
      האם האלימות כאן גוברת או מתמעטת ?
      אני מזמין אותך לחזור לבסיס – הנחות היסוד !
      אני מזמין אותך לחזור לבסיס – מעגל החוויה !
      אני מזמין אותך לחזור לבסיס – שלושת העמדות !
      קטונטי מללמד אותך נלפ, אבל
      האם אתה פועל כאן כנלפיסט ?!

      • יואל היקר,

       השתדל שלא לחלק אנשים לקבוצות ולשייך להם תכונות שליליות. החיבור הזה נעשה אך ורק מבעד לעיניך. חבל לי שאתה בוחר לראות אלימות במקומות שאינה נמצאת בהם באמת וכל זאת על סמך מאמר שלא קראת עד הסוף.

       לפני שאתה רץ לשפוט ולהניח הנחות, זכור את הנחת הבסיס – המפה אינה המציאות. אם במפה שלך, כל דוגמה לאלימות היא סיבה לשייך אלימות לקבוצת אנשים – רצוי שתבחן את הנחות הבסיס שלך ותטפל באלו שגורמות לך לשפוט אחרים בצורה מתנשאת.

       בהצלחה בהמשך דרכך,
       ליאור

       • ליאור
        ביקשת שיטות לנטרל אנשים אלימים
        לפני שנים לא מעטות עסקתי בפיתוח גוף ובקונג-פו.
        זכור לי סיפור ששמעתי מהמאסטר שלי.
        בקיצור, מדובר על מישהו שהיה "הולך מכות" כל פעם שהוא חשב
        שהסתכלו על החברה שלו.
        לאחר שהגיע לקונג-פו והתפתח מספר שנים,
        הביטחון העצמי שלו התאזן,
        והוא שם לב, שזה כבר לא קורה יותר.
        הוא לא רב עם אף אחד, ובעצם ,
        אף אחד כבר לא מסתכל בכלל על החברה שלו.
        ליאור , אני מתנגד לאלימות בדיוק כמוך.
        אם דברים שכתבתי היו לא לעניין, אני מתנצל על כך.
        מה שאני מנסה בעצם לומר זה
        שהדבר בו אנו מתמקדים הולך וגדל-במה אנו ממוקדים ?
        ושהשפה מכוונת את תשומת הלב – מהי השפה כאן ?
        ושמשמעות התקשורת נמצאת בתגובה החוזרת.- ואם מישהו עשוי להיפגע כדאי לשים לב.
        אני מאחל לך
        חג פסח כשר שמח ובטוח
        יואל

        • יואל,

         מן הסתם שבמצבים תיאורטיים אפשר להימנע מראש מכל אלימות אפשרית. השאלה היא מה קורה אם אתה לא יכול להימנע מסיטואציה אלימה שנכפתה עליך במציאות (זו שבאמת, לא בתיאוריה).

         יש מצבים שבהם התיאוריה לא עומדת במבחן המציאות. אם תגיע למצב שבו בריון אלים כבר מאיים עליך פיזית, ניסיון לברור מילים לעתים רחוקות בלבד ימנע את האלימות.

         הכלים שבמאמר דווקא כן והם נגזרת של שימוש בהם במציאות. תקרא את ההמשך ומי יודע, אולי תלמד משהו חדש!

         • יואל כלילי- אתה נפוח מצדקנות ויהירות!
          חוץ מזה- אם באמת היית רוצה לתת ביקורת בונה ולא להראות את עליונותך בתחום ממנו אתה בא, לא היית עושה את זה מול כל האנשים הקוראים אלא שולח במייל פרטי לכותב.
          אתה טרחן.
          (וכמובן מוזמן לקטלג אותי כ"אלימה")

 2. שלום ליאור
  המאמר מעניין אני חושב שצריך להעביר את התוכן שלו בתיכונים של ישראל
  לא מיזמן הקמתי בלוג האם אתה מסכים שאני יעתיק את המאמר לבלוג שלי?

 3. התגובות פה ברחו לדברים לא רלוונטיים, מי שראה את דבריו של ליאור כגזעניים הוא ילדותי וכנראה גזען בעצמו.

  לגבי הכלי כשלעצמו נשמע נחמד אבל בסיטואציות שבהם באמת כדאי להמנע מאלימות גישה יעילה יותר היא:
  כשאתה לא לבד, כדאי שמישהו אחר יפריד פשוט, זה שובר את העניין ישר.
  אם אתה לבד, לעזוב את המקום זו הגישה הטובה ביותר

  • גל
   המילה גזענות לא הוזכרה
   זה אתה שמעלה אותה !
   ואז אתה גם "יורה"
   " מי ש… הוא ילדותי וכנראה גזען בעצמו".
   אלימות …..?!

  • גל, אני מסכים איתך לגמרי. כשאפשר להימנע מאלימות, באופן אישי או בעזרת אדם שלישי, חשוב להימנע ממנה.

   בנוגע לתגובות שעוסקות בגזענות… גיליתי כבר מזמן עובדה מעניינת: מי שמחפש למצוא גזענות, ימצא אותה בכל מקום. אין טעם להרחיב מעבר לזה.

   תודה על התגובה שלך!

 4. פעם אחת בספריה של האוניברסיטה, בחורה ערביה החליטה שהיא שמה מוזיקה בערבית, באותו רגע החלטתי שגם לי בא לשמוע מוזיקה והפעלתי ביטלס בפול ווליום. אחרי 5 דקות היא הפסיקה ואחרי 10 היא פשוט עזבה את מקום

  • היי חן,

   זו גם שיטה שעשויה לעבוד, אם כי היא גם עשויה לגרום להחרפה (במידה והאדם השני יחליט שהוא עושה לך דווקא). בפעם הבאה, אני בטוח שתבחר שיטה שבה האנשים האחרים בספרייה לא יסבלו מרעש כפול 🙂

   עם זאת, כל הכבוד על הבחירה המוזיקלית!

 5. מאמר מרענן בהחלט.
  אני מוצא את שיטת ה"הצטרפות" כמשביתת השמחות הרצינית ביותר.
  מעבר לכך אני בטוח שהמאמר הזה מאוד שימושי עבור מי מאיתנו שלא רואה סביבו רק דובוני אכפת-לי ורודים וחייכנים אלא גם ממש פוגש בני אדם אמתיים בישראל 2013.

 6. שלום לכולם!,ליאור..
  נשמע מגניב ואני אנסה את השיטות האלו בהיזדמנות הראשונה מקווה שלא תיהיה..;)
  גם אני התאמנתי במשך 12 שנה קרב מגע/מגן ישראלי.
  ומניסיוני לא תמיד ניתן להימנע , ולמנוע במילים , סיטואציות אלימות.
  אני מציע להיראות כנוע , חלש ומבולבל, אם אפשר גם שיכור. לפעמים אפילו תראו את יריבכם מתחיל לשדר את אותו הדבר מיד לאחר מכן.
  ותמיד לשמור על עירנות למקרה שבאמת תותקפו.בהצלחה.

 7. לצערי בחיי מצאתי המון אנשים שמתנהגים בצורות אלימות ורוצים רק להוכיח שהם הרבה יותר חזקים ממך.
  האמת, שאני הייתי משתמש בכמה טכניקות:
  1. הטכניקה הראשונה שתיארת של שבירת תבנית. הייתי מתחיל לשאול אותו שאלות לא קשורות עליו\על חברה שלו\על המקום.
  2. הייתי מאדיר אותו ונותן לו בוסט לאגו. לצערי לא ניחנתי בגודל פיזי מאיים ואני תמיד נתפסתי כילד חמוד. הייתי מציין את העובדה שהוא יכול לפרק אותי פה במקום אבל זה לא ייתן לו הרבה ופשוט הייתי נותן לו לדבר ולהמשיך לאיים בלי תגובה רצינית מצידי. בד"כ העובדה שציינתי את זה שהוא יכול לפרק אותי הייתה מוציאה לו את הרוח מהמפרשים. אני חושב שזה מפני שכך שאני מודה שמה שהוא מנסה להוכיח הוא נכון. הוא באמת יכול לפרק אותי במכות וזה באמת לא ייתן לו יותר מדי.

  הבעיה נופלת כשאתה נמצא במסגרת בה יש בריון אחד או כמה שרק "מריצים דאחקות" על חשבונך ואם אתה פוצה פה (או מתעלם) הם מאיימים באלימות פיזית. לצערי, נתקלתי במצבים כאלה ורוב ככלל האנשים באותן סיטואציות היו מפחיתים מהערך שלהם. התגובה הייתה יכולה להיות טובה אם לא הייתה בסיטואציה שבה אתה פוגש את אותו בריון שוב ושוב. ופה נתקלתי במחסום. אף פעם לא ידעתי מה התגובה המתאימה בסיטואציה הזאת.

  ניסיתי לחפש מידע באינטרנט בעבר על הנושא הזה. לא מצאתי משהו שיכולתי ממש להשתמש. למרות שכבר המון זמן לא הייתי בסיטואציות כאלה, מאוד מסקרן אותי אם יש לך דרכים מעניינות להתמודד עם בריונות במצבים בהם אתה פוגש את אותו אדם במסגרת שבה אין לך דרך להתחמק ממנו.

  בברכה,
  Chosen.

  • במקרים שאי אפשר להתחמק מפגישה עם אותו אדם, במקום לבלבל, להתגרות או לתקוף עדיף דווקא לנסות להתחבר איתו. אם תראה לו שאתה מכבד אותו ותתנהג בצורה שדורשת כבוד, הוא "ירד" ממך.

   תזכור תמיד שבריונים נטפלים רק לאנשים שקל להיטפל אליהם. הם לא באמת מעוניינים לאמן את יכולות הלחימה שלהם אלא להוכיח שהם חזקים.

   אם לא תהיה הקורבן הקל, הם פשוט ייטפלו לאחרים.

   פתרון נוסף הוא ללמוד אומנויות לחימה. ככל שתלמד לשלוט בעצמך יותר, כך תשדר משהו רגוע יותר. בנוסף, הכושר יגדיל אותך קצת פיזית ובמקרה הכי גרוע, תדע להתגונן מאלימות.

   עם זאת, כמו תמיד, אם ישנה אפשרות להימנע מאלימות – תימנע!

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן